پایگاه خبری تحلیلی

آژند دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 329
بازدید: 3331
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۳/۳۱ ساعت: 5:41:08 PM
محلول استریل تزریقی - Spectolin

لینکومایسین + اسپکتینومایسین (اسپکتولین)

هرمیلی لیتر حاوی 50 میلی گرم لینکومایسین فعال به صورت ملح هیدروکلراید و 100 میلی گرم اسپکتینومایسین فعال به صورت ملح سولفات میباشد.

لینکومایسین + اسپکتینومایسین (اسپکتولین)

هرمیلی لیتر حاوی 50 میلی گرم لینکومایسین فعال به صورت ملح هیدروکلراید و 100 میلی گرم اسپکتینومایسین فعال به صورت ملح سولفات میباشد.

مکانیسم اثر :
لینکومایسین طیف اثری مشابه ماکرولیدها دارد، ولی از نظر ساختمانی با آنها تفاوت دارد. لینکومایسین معمولا فعالیت باکتریواستاتیکی دارد ولی در غلظت بالا فعالیت باکتریوسیدی نیز دارد. نحوه عمل لینکومایسین به این صورت است که به تحت واحد S 50 ریبوزوم باکتری متصل می شود و سنتز پروتئین رامهارمی کند، درنتیجه تکثیر باکتری متوقف می شود. با اینکه ماکرولیدها، لینکوزآمیدها و کلرامفنیکل ازنظر ساختمانی با هم متفاوتند ولی به نظر می رسد که نحوه عمل آنها یکسان است. مقاومت نسبت به لینکومایسین به دلیل عدم توانایی اتصال آن به ریبوزوم به وجود می آید و درصورت ایجاد مقاومت متقابل و کامل نسبت به کلیندامایسین نیزایجاد می شود که این مقاومت می تواند به ماکرولیدها گسترش یابد. درمواردی که حیوانات تایلوزین دریافت کرده باشند این مقاومت می تواند سریعا نسبت به لینکو مایسین ایجاد شود. لینکومایسین علیه باکتری های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس، استرپتوکوکوس، کلستریدیوم، اکتینومایسز و گونه هایی از مایکوپلاسما موثر است. اسپکتینومایسین یک آنتی بیوتیک آمینوسیکلیتول (Aminocyclitol)  است که از طریق متصل شدن به قسمت  S 30 ریبوزوم باکتری از تولید پروتئین جلوگیری می کند. اسپیکتینومایسین عموما علیه ارگانیزم های گرم مثبت موثر است. همچنین علیه طیف وسیعی از باکتری های گرم منفی مانند اشرشیا کولی موثر است. ترکیب اسپکتینومایسین و لینکومایسین با هم باعث افزایش اثر علیه باکتری های گرم مثبت و مایکو پلاسما می شود.

فارماکوکینتیک : لینکومایسین پس از تجویز به روش عضلانی به خوبی جذب می شود و حداکثر غلظت پلاسمایی آن 1 تا 2 ساعت پس از تزریق  ایجاد می شود. لینکومایسین در بیشتر مایعات و بافت های بدن مانند استخوان توزیع می شود ولی توزیع آن در مایعCSF  زیاد نمی باشد. لینکومایسین در کبد متابولیزه می شود. متابولیت های زیادی از طریق صفرا، ادرار و شیر دفع می شود.  نیمه عمر لینکو مایسین کمتر از 3 ساعت می باشد.

موارد مصرف : از این دارو برای درمان عفونت های ناشی از میکروارگانیسم های حساس به لینکومایسین و اسپکتینومایسین در گاو، گوساله، گوسفند و بز، مرغ، سگ و گربه مانند موارد زیر استفاده می شود :

گوسفند وبز : درمان عفونت های ناشی از مایکوپلاسما مانند پنومونی و پلورو پنومونی واگیردار، درمان گندیدگی سم (Foot rot) ناشیاز باکتریو ئیدس نودوزوس .

گوساله : درمان عفونت های تنفسی و گوارشی (Enteritis) ناشی از میکروارگانیسم های حساس به دارو

سگ و گربه  : درمان عفونت های تنفسی، ادراری -  تناسلی و پوستی ناشی از میکروارگانیسم های حساس به دارو

مقدار مصرف :

گاو، گوساله، گوسفند و بز : 1 تا 2 میلی لیتر به ازای هر 10 کیلو گرم وزن بدن، هر 12 تا 24 ساعت به مدت 3 تا 5 روز.

سگ و گربه : 1 میلی لیتر به ازای هر 5 کیلو گرم وزن بدن، هر 12 تا 24 ساعت به مدت 3 تا 5 روز.

روش مصرف :

دارو به شکل عضلانی  تزریق شود.

موارد منع مصرف :

در دامهای حساس به لینکومایسین و اسپکتینومایسین مصرف نشود. به دلیل بروز عوارض کشنده در اسب مصرف لینکومایسین ممنوع می باشد.

عوارض جانبی : مهار عصبی - عضلانی یکی از عوارض جانبی نادر می باشد که می تواند با تزریق پارنترال  کلسیم درمان شود.

احتمال بروز واکنش های افزایش حساسیت پس از مصرف این دارو وجود دارد. احتمال بروز درد و سفت شدن موضعی متعاقب تجویز به روش عضلانی وجود دارد.

تداخل دارویی : اگردارو همزمان با تتراسایکلین یا کلرامفنیکل استفاده شود ممکن است آنتاگونیسم رخ دهد. مصرف همزمان لینکوزآمیدها با آمینو گلیکوزیدها، اسپکتینومایسین، مترونیدازول و متوپریم سولفامتوکسازول باعث افزایش اثر آنها می شود.

دوره پرهیز :

گوشت : 7 روز بعد از آخرین تزریق

شیر : 3 روز بعد از آخرین تزریق

شرایط نگهداری : در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود. از یخ زدگی دارو جلو گیری شود.

بسته بندی : این دارو در ویال  50 و 100 میلی لیتری عرضه می گردد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی