پایگاه خبری تحلیلی

آژند دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 312
بازدید: 10278
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۷ ساعت: 1:06:04 PM

تأثیر استفاده از داروی متاکم در درمان بیماری نیوکاسل

براساس گزارشات دریافتی از چندین فارم مرغداری در استان های مازندران و فارس، ترکیب دو داروی متاکم و سفتریاکسون، می تواند تا حد زیادی در درمان بیماری نیوکاسل مؤثر واقع شود.

تأثیر استفاده از داروی متاکم در درمان بیماری نیوکاسل

برای آشنایی با بیماری نیوکاسل کلیک کنید.

مقدمه ای بر بیماری نیوکاسل: نیوكاسل یك بیماری عفونی و واگیردار است كه از یك نوع ویروس به وجود می آید و باعث عفونت دستگاه تنفسی می شود. مرغ، خروس، بوقلمون، اردك و سایر پرندگان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. ویروس نیوكاسل در انسان نیز ایجاد بیماری خفیف نموده به طوری كه باعث تورم ملتحمه چشم می شود. عامل این بیماری، پارامیكزو ویروس است كه به خوبی در جنین تخم مرغ رشد و تكثیر می یابد. شش هفته بعد از از بین رفتن علائم كلینیكی بیماری، ویروس را در فضولات و اعضاء درونی نمی توان یافت. خطر انتقال ویروس توسط لاشه كشتاری وجود دارد، ترشحات و مخاط چشم طیور آلوده منشاء ویروس می باشد. ویروس نیوكاسل نسبت به گرما فوق العاده حساس می باشد. پرندگان وحشی منبع آلودگی و انتشار ویروس بوده و شاید ویروس قسمتی از سیر تكاملی خود را در بدن این نوع پرندگان وحشی بگذراند.

نشانه های بیماری نیوکاسل در جوجه ها و مرغ های جوان:

وقتی بیماری نیوكاسل در یك مرغداری یا یك گله مرغ شایعه شد، نشانه های زیر در جوجه ها و مرغ های جوان دیده می شود:

سرفه و خرخره كردن و گاهی صدای شبیه به سوت كشیدن، ناله كردن تنفس نامنظم و مشكل یا دهان باز، كر كردن و كم شدن تحرك، از دست دادن اشتها، افزایش تشنگی در مراحل اولیه و فلج نسبی یا كامل، لرزش عضلات، تغییر جهت و چرخش و برگشت سر به پشت یا به زیر شكم، دور خود چرخیدن، معلق زدن و مرگ و میر در این جوجه ها فوق العاده بالا بوده و گاهی به صددرصد می رسد.

نشانه های بیماری نیوکاسل:

بیماری نیوكاسل فوق العاده واگیردار بوده و دستگاه تنفسی و عصبی را مبتلا می كند. نیوكاسل بیشتر مرغ و خروس را مبتلا كرده و سایر گونه های طیور نظیر مرغ مروارید، اردك و بوقلمون را نیز مبتلا می كند.

علائم درمانگاهی بیماری نیوكاسل عبارتند از:

اسهال آبكی سبز رنگ و بدبو، از دست دادن اشتها، ناراحتی گیجی و خواب آلودگی، خروج ترشحات از بینی، صدای ناله و خس خس، تورم سر و گردن، پیچ خوردگی سر و گردن به یك سمت بدن. همچنین بال های طیور مبتلا به بیماری آویزان شده و پاهای آنها بر روی زمین كشیده می شوند. از دیگر علائم این بیماری حركت به دور خود چینه دان پر و كشیده، تشنج، فلجی و در نهایت مرگ می باشد. مرگ و میر جوجه ها فوق العاده بوده و گاهی به صددرصد می رسد.

در مرغ های تخم گذار نیز بیماری نیوكاسل باعث تولید تخم مرغ و قطع تدریجی تخم گذار می شود. بیماری نیوكاسل همچنین موجب نرم شدن پوسته تعدادی از تخم مرغ ها می گردد. تخم مرغ های كه مرغ ها در این مرحله از بیماری تولید می كنند، ناقل ویروس بیماری نیوكاسل بوده و ارزش جوجه كش ندارند.

بیماری نیوكاسل در بوقلمون ها و جوجه ها در اشكال خفیف، شدید و حاد بروز می كند و با علائمی از قبیل فلجی، عطسه و سرفه های خشك همراه می باشد.

تشخیص بیماری نیوکاسل:

فرم حاد بیماری را تا حدی می توان از روی نشانه های كلینیكی و كالبد گشایی تشخیص داد. ولی فرم مزمن بیماری به علت شباهت زیاد علائم آن با سایر بیماری های تنفسی اشتباه می شود. وقتی كه نشانه های تنفسی مربوط به بخش پائینی دستگاه تنفس باشد (نفس نفس زدن شدید) باید به بیماری نیوكاسل مظنون شد. سرعت انتشار بیماری نیوكاسل بهترین راهنما برای تشخیص آن است.

راه های شیوع و انتقال بیماری نیوکاسل:

تلفات بسیار بالای بیماری نیوكاسل سبب شده است تا به راه های شیوع آن توجه زیاد شود. انتقال بیماری به طور طبیعی از راه ترشحات، فضولات، امعاء و احشاء پرندگان آلوده و نیز تماس آنها با طیور سالم صورت می گیرد. دستگاه گوارش و تنفس پرندگان به طور طبیعی مركز اصلی انتقال و حامل بیماری است. حمل و نقل مرغ های زنده – به خصوص آنهایی كه بیماری را پشت سر گذاشته اند -–می تواند یكی از عوامل انتقال بیماری از محلی به محل دیگر باشد و علاوه بر اینها، انتقال بیماری به وسیله كارگران، وسایل و ماشین آلاتی كه با مرغداری در ارتباط هستند، نیز صورت می گیرد. همچنین ویروس بیماری از طریق هوا و آب آشامیدنی آلوده انتقال می یابد. تخم مرغ های حاصل از مرغ های مادر آلوده به بیماری ممكن است باعث انتقال بیماری به داخل ماشین جوجه كشی و محیط اطراف شود.

عوامل انتقال بیماری نیوکاسل

آن دسته از مرغ های مبتلا به بیماری كه دوره اولیه (فاصله مبتلا شدن به بیماری و ظاهر شدن علائم) بیماری را می گذرانند، عامل مهم انتقال بیماری به شمار می روند. مرغ هایی كه حالت ضعف و ناتوانی پس از درمان بیماری را می گذرانند و یا بیماری را پشت سر گذاشته اند؛ در بعضی از موارد می توانند برای مدت طولانی ویروس بیماری را با خود حمل و پخش كنند. همچنین تخم مرغ هایی كه در طول دو تا چهار ماه پس از مبتلا شدن، از مرغ هایی كه سلامتی خود را پیدا كرده اند، جمع آوری شده اند، ویروس بیماری نیوكاسل را با خود همراه دارند.

راه های پیشگیری و كنترل بیماری نیوكاسل:

مهمترین راه پیشگیری و مبارزه با این بیماری خطرناك، دور نگه داشتن طیور از ویروس عامل بیماری است. در چنین شرایطی اجرای قرنطینه (جدا نگه داشتن طیور حساس) همراه با رعایت كامل اصول بهداشتی، می تواند در كنترل بیماری بسیار مفید باشد. طیور حساس طیوری هستند كه پیش از این به بیماری نیوكاسل مبتلا نشده اند و یا از تخم مادر مبتلا به این بیماری به وجود نیامده باشند. از سوی دیگر برای جلوگیری از ابتلا و گسترش بیماری نیوكاسل فقط رعایت اصول بهداشتی كافی نیست. علاوه بر آن باید با انجام واكسیناسیون های لازم و به موقع، طیور را از مبتلا شدن به این بیماری نجات داد. باید توجه كرد كه درمان بیماری، در درجه آخر اهمیت قرار دارد.

این كار نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست، بلكه موفقیت آن نیز بسیار كم است با كاهش امكان تماس ویروس بیماری و یا ورود آن به محیط پرورش می توان از شیوع این بیماری جلوگیری كرد. به طوركلی اگر پشگیری و كنترل بیماری نیوكاسل هدف باشد، باید با مدیریت بهداشت و واكسیناسیون در كنار یكدیگر به مورد اجرا گذاشته شود.

نیوکاسل و تأثیر داروی متاکم : اخیراً گزارشاتی مبنی بر استفاده از ترکیب دارویی متاکم و سفتریاکسون و تأثیر مثبت آن  در درمان بیماری نیوکاسل، از چندین مرغداری در استان های فارس و مازندران دریافت شده است.

پروتکل استفاده از متاکم و سفتریاکسون در طیور:

1گرم سفتریاکسون به ازای هر 150 کیلوگرم وزن پرنده

0.1 میلی گرم ملوکسیکام به ازای هر کیلوگرم وزن پرنده

برای 10000 قطعه پرنده:

متاکم

10000 ×  1Kg = 10000 Kg / 0.1 = 1000 mg / 20 mg/ml (Mel) = 50 ml   ͢   1 vial  قطعه پرنده

سفتریاکسون

10000 × 1Kg = 10000 Kg / 150 = 66 gr (Cef)   ͢   66 vialقطعه پرنده

توضیحات:

هر ویال متاکم حاوی 20 mg/ml ملوکسیکام می باشد.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:4
انتشار یافته:18
پوریا
۱۳۹۵ يکشنبه ۱۵ فروردين 9:41:09 PM
سلام.لطفابگوییدمتاکم چه نوع دارویی است وبايد اونو ازکجا تهیه کرد.کل داروخانه های انسانی وحشیانه رو کشتم ولی هیچ کس نميدونم متاکم چيه؟ لطفا منو راهنمایی کنید.ممنون.
دکتر دستجردی
۱۳۹۵ سه شنبه ۹ شهريور 12:00:30 PM
متاکم یک داروی ضد التهاب و برای استفاده بیماری های طیوری استفاده میشه. مثل نیوکاسل.
تهرانی مقدم
۱۳۹۵ سه شنبه ۹ شهريور 12:03:18 PM
مطلب تون خیلی عالی بود. لطفا اگه میشه تاثیرات دیگر داروی متاکم رو هم بفرمایید.
پایگاه خبری آژند دام
۱۳۹۵ سه شنبه ۲۷ مهر 3:53:45 PM
متاکم یا ملوکسیکام یک ضدالتهاب غیر استروئیدی می باشد که در درمان عفونت های حاد تنفسی، درمان اسهال و نیز ورم پستان حاد به همراه آنتی بیوتیک در گاوها مصرف میشود.
دنیا
۱۳۹۵ دوشنبه ۵ مهر 7:52:11 PM
تتراسایکلین اکسی وت چه ویژگی دارد؟؟؟باتشکررر
پایگاه خبری آژند دام
۱۳۹۵ سه شنبه ۲۷ مهر 3:55:02 PM
همان محلول اکسی تتراسایکلین تزریقی میباشد که برای عفونت های ناشی از میکروارگانیسم های حساس به اکسی تتراسایکلین شامل بروسلا، پاستورلا مولتوسیدا، اکتینومایسس و... موثر میباشد.
مهندس ودیعی
۱۳۹۵ پنج شنبه ۸ مهر 9:02:30 AM
تشکر از پست عالی
سلطانی
۱۳۹۵ سه شنبه ۲۰ مهر 4:52:31 AM
اسپرین c ایا در بیماری نیوکاسل تاثیر دارد؟
پایگاه خبری آژند دام
۱۳۹۵ سه شنبه ۲۷ مهر 3:51:54 PM
خیر تاثیری ندارد
حامد
۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۲ آبان 11:58:40 PM
سلام_فرمودین به درجه دما حساسیت دارد آیا افزایش دما میتونه بهبود بخش باشه؟
پایگاه خبری آژنددام
۱۳۹۵ شنبه ۹ بهمن 3:38:37 PM
ویروس عامل بیماری به حرارت بسیار زیاد، حساس میباشد و افزایش دما تاثیری در بهبود ندارد.
رحیمی
۱۳۹۵ پنج شنبه ۳۰ دي 8:36:32 AM
با سلام و ارادت. بزرگوار ایا بعد از درمان‌ هم ویروس در بدن پرنده باقی خواهد ماند یاخیر؟ ایا با وجود درمان، در سال بعد هم این بیماری با شروع سرما دوباره در پرنده بروز خواهد کرد؟ (به طور مثال در تخم پرنده برای نسل بعد انتقال می یابد؟) تا چه مدت پس از درمان از تخم پرندگان برای تکثیر نمیتوان استفاده کرد؟ از دانش و تجربه ای که در اختیار عموم نهاده اید سپاسگزارم.
پایگاه خبری آژنددام
۱۳۹۵ شنبه ۹ بهمن 4:31:18 PM
بعضی از پرندگان پس از درمان می‌توانند تا مدت طولانی ویروس را در بدن خود حمل و در محیط اطراف پخش کنند. پرنده‌ای که به بیماری نیوکاسل مبتلا شده و درمان می‌شود نسبت به این بیماری مقاومت پیدا خواهد کرد. همانطور که در متن اشاره شده است تخم‌مرغ‌هایی كه در طول دو تا چهار ماه پس از مبتلا شدن، از مرغ‌هایی كه سلامتی خود را پیدا كرده‌اند، جمع‌آوری شده‌اند، ویروس بیماری نیوكاسل را با خود همراه دارند.
مسعود
۱۳۹۵ دوشنبه ۴ بهمن 11:24:51 PM
سلام مرغهای من بی اشتها و صای نفسشون زیاد شده ولی علایم دیگه ی نیوکاسل را ندارند خوهشا راهنمایی فرمایید
پایگاه خبری آژنددام
۱۳۹۵ شنبه ۹ بهمن 3:55:19 PM
در بیماری نیوکاسل لزوما همه علائم باهم دیده نمی‌شوند و در فرم تنفسی بیماری فقط ممکن است نشانه‌های درگیری سیستم تنفسی مانند ترشحات و خس خس کردن و... دیده شود. اما علائمی که عنوان کردین در بسیاری از بیماریهای تنفسی طیور دیده می‌شود و علامت اختصاصی بیماری نیوکاسل نمی‌باشد. حتما برای اطمینان به دامپزشک مراجعه فرمایید.
سیدرضا
۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۰ بهمن 4:09:58 PM
باسلام.ایاداروی مولوکسیکام دردروخانه های انسانی پیدا میشود؟برای کبوتر میشود استفاده نمود؟کبوتری دارم که دوماه است که نیوکاسل گرفته فضله ان خوب شده ولی پیچش گردنش هنوز باقیست وتوانایی دان خوردن رادارد .ایا اداروی نامبرده فوق میتواند تاثیری داشته باشد؟لطفا راهنمایی بفرمایید.اززحمات جنابعالی کمال تشکر دارم
مهدی
۱۳۹۵ جمعه ۲۲ بهمن 1:00:19 PM
سلام ممنون از اطلاعاتی که فرمودید موفق وپیروز باشید ...
پونه
۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۲ اسفند 2:04:36 PM
یه کبوتر پیدا کردم و پیش دوتا دامپزشک بردم، هر دو گفتن نیوکاسل داره. ولی با آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین بعد از یک هفته خوب شد. آنتی بیوتیکش رو هر دو ساعت همراه با مولتی ویتامین ریختم تو دهنش به مدت سه روز بعدش فقط مولتی ویتامین رو بهش خوروندم سه بار در روز و آنتی بیوتیکش رو تو آبش ریختم. از روز پنجم که به غذا خوردن افتاد آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین رو فقط تو آبش ریختم. غذا هم روزای اول فقط بلغور گندم بهش خوروندم دوبار در روز بعد که اشتهاش باز شد ارزن هم اضافه کردم.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی