پایگاه خبری تحلیلی

آژند دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 215
بازدید: 3059
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۲/۱۷ ساعت: 3:10:42 PM
محلول استریل تزریقی - Phenylbutazone - Butadion

فنیل بوتازون (بوتادیون)

هرمیلی لیتر دارو حاوی 200 میلی گرم فنیل بوتازون می باشد.

فنیل بوتازون (بوتادیون)

مکانیسم اثر :
آیکوزانوئیدها مانند پروستاگلاندین ها و لکوترین ها و زنجیره 20 کربنی جزئی از غشای سلولی میباشند. آیکوزانوئیدها واسطه های قوی التهاب هستند و خصوصا درمراحل آخرالتهاب اهمیت دارند. پروستاگلاندین ها همچنین عمل سلولهای TوB را ازطریق مهارترشحح لکوترین 2 تغییرمیدهند. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی اولین مرحله تولید پروستاگلاندین را از طریق اتصال ومهار سیکلوکسی ژناز مهار میکنند. فنیل بوتازون یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است. فنیل بوتازون وسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرمستقیم روی گیرنده درد ندارند. آنها ازیاد حساسیت به درد را از طریق کاهش پاسخ التهابی دربافتهای متورم شده کاهش می دهند.فارماکوکینتیک :
فنیل بوتازون پس ازتزریق به خوبی جذب می شود و تا 99 درصد به پروتئین­های پلاسما متصل می گردد. نیمه عمر فنیل بوتازون وابسته به دوز می باشد. فنیل بوتازون کاملا متابولیزه می شود وبه دو متابولیت اکسی فن بوتازون و گاماهیدروکسی فنیل بوتازون تبدیل می گردد که قسمت اعظم اثرات فارماکولوژیک آن مربوط به اکسی فن بوتازون است. اندکی ازدارو در بدن بدون تغییر وبقیه پس ازتبدیل به یکسری متابولیت ازطریق ادرار دفع می شود.
موارد مصرف :
فنیل بوتازون بعنوان یک داروی باخواص ضدالتهاب، ضد درد و ضد تب برای تسکین موارد التهابی که در ارتباط با سیستم عضلانی- استخوانی هستند مانند: استئوآرتریت, میوزیت, التهابات عمومی مفاصل, تورم تاج سم در اسب, سگ وگاو بکار میرود.مقدارمصرف : نشخوارکنندگان : روزاول مقدار 9 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن و روزهای بعد 2 تا 5 میلی گرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن. اسب: 2/2 تا 4/4 میلی گرم به ازای هرکیلو گرم وزن بدن حداکثر به مدت 3 روز متوالی. سگ : 20 میلی گرم به ازای هرکیلو گرم وزن بدن حداکثر به مدت 3روز متوالی.روش مصرف : دارو به صورت آهسته وریدی تزریق شود.موارد منع مصرف : فنیل بوتازون نباید در دام­هایی که سابقه بیماری قلبی, کلیوی وکبدی یا نارسایی خونی دارند استفاده شود.عوارض جانبی : درصورت مصرف فنیل بوتازون بیشتر از دوز توصیه شده بخصوص چنانچه به مدت چند روز تجویز گردد باعث مسمومیت می شود. علائم مسمومیت شامل: بی اشتهایی, افسردگی, زخم­های گوارشی و دهان و مرگ ناشی از شوک است. همچنین نوتروپنی و تخلیه ذخیره نوتروفیل های مغز استخوان نیز اتفاق می افتد.موارد احتیاط : تجویز فنیل بوتازون به روش زیر پوستی و عضلانی ممنوع است. موقع تزریق دارو به روش داخل وریدی باید دقت کرد چون در صورت تزریق دارو در اطراف رگ احتمال نکروز شدید وافتادن محل تزریق وجود دارد.تداخل دارویی : از آنجاییکه فنیل بوتازون به مقدار زیاد به پروتئین­های پلاسما متصل می شود و می تواند جایگزین داروهایی که به پروتئین­های پلاسما متصل می شوند مانند سایر داروهای ضد التهاب، سولفانامیدها یا ضد انعقادها شود، لذا می تواند باعث افزایش یا مسمومیت این داروها شود. باربیتورات ها، کلرفنیرآمین و کورتیکوستروئیدها منجر به کاهش نیمه عمر فنیل بوتازون در پلاسما می شوند.زمان پرهیز از مصرف : شیر: به صورت وریدی 12 ساعت و به صورت عضلانی 24 ساعت. گوشت : 1 روز پس از آخرین درمان.شرایط نگهداری : دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد و دور از نور نگهداری شود.از یخ زدگی  دارو جلوگیری شود.


بسته بندی : این دارو در ویال 20، 50 و 100 میلی لیتری عرضه گردد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی